Home Szkolenia wspinaczkowe Kurs wspinaczki skalnej

Kurs wspinaczki skalnej

Kurs ten polecamy przede wszystkim osobom rozpoczynającym swoją przygodę ze wspinaniem chcącym zdobyć kompleksową i usystematyzowaną wiedzę oraz umiejętności, które są niezbędne, aby samodzielnie i bezpiecznie uprawiać wspinaczkę we wszystkich rejonach skałkowych i na sztucznej ścianie, zamierzającym kontynuować szkolenie wspinaczkowe na kursie tatrzańskim.

Kurs wspinaczki skalnej jest najbardziej kompleksowym rodzajem kursu.
Szkolenie obejmuje 6 dni zajęć praktycznych w skałkach uzupełnianych zajęciami teoretycznymi i jest prowadzone zgodnie z programem  i przez instruktorów Polskiego Związku Alpinizmu.

Na kursie wspinaczki skalnej:

  • zapoznasz się bardzo dokładnie ze sprzętem wspinaczkowym i dowiesz się do czego służą jego poszczególne elementy
  • nauczysz się wszystkich potrzebnych węzłów, metod asekuracji, budowy stanowisk asekuracyjnych
  • dowiesz się jak korzystać z punktów asekuracyjnych na stałe zainstalowanych w skale oraz nauczysz się zakładać własne
  • nauczysz się zjeżdżać i podchodzić po linie
  • dowiesz się, jak możesz pomóc partnerowi, który uległ wypadkowi
  • i nabędziesz wiele, wiele innych umiejętności koniecznych, aby wspinać bezpiecznie i mieć z tego wielką frajdę a wszystko to oczywiście wspinając się a następnie zjeżdżając na linie, czyli po prostu w praktyce.

W ciągu dnia czeka Cię ok. 7-8 godzin zajęć praktycznych w skałkach. Zajęcia te uzupełniane są wykładami. Część z tych wykładów odbywa się w skałkach, część w bazie po południu lub wieczorem (w zależności od ustaleń pomiędzy instruktorem a grupą). Na wykładach przekazujemy wiedzę, którą następnie wykorzystujemy podczas zajęć wspinaczkowych w skałkach.

Intensywność ćwiczeń w zakresie poszczególnych punktów programu dopasowujemy do umiejętności i potrzeb naszych podopiecznych, tak aby po zaliczonym kursie każdy potrafił samodzielnie oraz w sposób bezpieczny i samodzielny uprawiać wspinaczkę w terenie skalnym, który nie ma charakteru wysokogórskiego.

Ukończenie kursu i zdanie egzaminu (techniki asekuracji, techniki linowe, prowadzenie drogi o trudnościach min. IV) jest warunkiem kontynuacji szkolenia na kursie tatrzańskim.