Home O nas FAQ

FAQ

Dział dla osób, które wcześniej nie miały kontaktu ze wspinaczką. Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi na nie, mają za zadanie rozwiać nurtujące początkujących wątpliwości.

Czy każdy może przyjść i powspinać się na sztucznej ścianie?

Wystarczy zabrać odpowiedni ubiór (patrz poniżej) i po wstępnym przeszkoleniu przez naszego instruktora (wliczone w cenę biletu) można zacząć się wspinać. W razie jakichkolwiek niejasności można pytać instruktora.

Osoby niepełnoletnie mogą wspinać się samodzielnie za zgodą rodziców. Rodzice mogą wypełnić w recepcji stosowne oświadczenie lub można je pobrać tutaj i przynieść je wypełnione na ścianę.

  • Nie jestem wysportowany czy dam radę?

Przygotowaliśmy wiele różnorodnych dróg wspinaczkowy ze względu na stopień zaawansowania osób wspinających. Dla osób mniej aktywnych sportowo, mamy bardzo łatwe wspinaczki po tzw. pochylni gdzie zazwyczaj wszyscy zaczynają swoją przygodę ze wspinaniem. Uprawienie wspinaczki nie wiąże się tylko z pokonywaniem niezmiernie trudnych dróg, większość uprawia ten sport rekreacyjnie, czerpiąc z tego rodzaju aktywności dużo radości.

  • Nie mam zupełnie pojęcia o wspinaniu, nigdy tego nie robiłem, czy na miejscu ktoś mi pomoże i wszystko wytłumaczy?

Na ścianie pracują instruktorzy, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania, zapoznają ze ścianą i specyfiką poruszania się po niej. Cena biletu zawiera wstępne przeszkolenie, naukę odpowiedniej asekuracji oraz zasad bezpieczeństwa.

 

  • Czy wspinanie jest bezpieczne?

Przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa i po wstępnym przeszkoleniu, halowa odmiana wspinania zaliczana jest do sportów bezpiecznych.

 

  • Czy cena biletu wstępu liczona jest za godzinę wspinania?

Nie musisz się śpieszyć, jest to cena za cały dzień wspinania.

 

  • Czy są jakieś zniżki na bilety?

Dzieci, studenci oraz uczniowie maja tańsze bilety wstępu (patrz cennik).

  • Czy potrzebuję jakiś sprzęt wspinaczkowy aby wspinać się na ścianie?

Cały niezbędny sprzęt zapewniamy. Można wypożyczyć na miejscu za niewielką opłatą (1 zł): uprząż, sprzęt do asekuracji oraz linę do prowadzenia.

 

  • Jakie ubranie najlepiej nadaje się do wspinania?

Najlepszy jest wygodny ubiór, który nie będzie krępować ruchów podczas wspinania. Standardowy strój sportowy świetnie się do tego celu nadaje.

 

  • Czy wypożyczacie buty do wspinania?

Ze względów higienicznych nie wypożyczamy obuwia.

  • Jaki obuwie jest najodpowiedniejsze do wspinania?

Buty wspinaczkowe są najważniejszą częścią ubioru wspinacza. Najlepsze są oczywiście specjalnie w tym celu stworzone, jednak nie należą do najtańszych. Źle dobrane obuwie, może w znacznym stopniu uprzykrzyć pierwsze kroki w „pionowym świecie”.

Na początku mogą być zwyczajne buty sportowe, ważne żeby miały miękką podeszwę i były mocno dopasowane.

Istnieje jednak jeden patent na „zrobienie” sobie namiastki butów wspinaczkowych tzw. „korkerów”. Należy kupić zwykłe korkotrampki (najlepsze są te wykonane z czarnej gumy), następnie obcinamy zbędne nam korki i gotowe. Na początku są to bardzo dobre buty do czasu kiedy stwierdzimy czy sport ten nam odpowiada i zakupimy sobie profesjonalne obuwie. Unikamy w ten sposób zbędnych wydatków.