Co potrzebujesz, by zacząć przygodę ze wspinaczką?
Read Time:2 Minute, 51 Second

Co potrzebujesz, by zacząć przygodę ze wspinaczką?

0 0

Kiedyś wspinaczka uważana była za hobby dla odważnych, obecnie zyskuje coraz większe zainteresowanie, a grono wspinaczy rozrasta się. Wynika to z faktu, że ten rodzaj pasji stał się dostępny dla każdego. Wokół wspinaczki narosło wiele stereotypów, głównie te nawiązujące do ryzyka, jakie za sobą niesie. Na szczęście, nowoczesny sprzęt wspinaczkowy jest najwyższej jakości i zapewnia pełne bezpieczeństwo, a dziedziny wspinaczki dopasowane są do indywidualnych umiejętności, dzięki czemu nie stwarza ona już żadnego zagrożenia. Warto, jednak poznać kilka wskazówek, które pozwolą rozpocząć przygodę ze wspinaczką.

Od czego zacząć?

Sprawdź również: Jaką wybrać odzież na ściankę wspinaczkową?

W każdym mieście można już znaleźć ścianę wspinaczkową, a nawet centrum wspinaczkowe oferujące treningi pod okiem wykwalifikowanych instruktorów z bogatym doświadczeniem. Wizyta w takim miejscu to dobry krok, by zacząć, zobaczyć na czym ten sport polega i ocenić, czy jest to coś dla nas. Podczas korzystania ze ścianki wspinaczkowej początkujący ma szansę zapoznać się ze sprzętem wspinaczkowym oraz zasadami bezpiecznego korzystania z niego. Wybierając centrum wspinaczkowe należy szukać miejsca, gdzie pracują eksperci w dziedzinie wspinaczki, aby uzyskać informacje z pierwszej ręki. Początki bywają trudne, ważne żeby nie zniechęcać się od razu, ale dać wspinaczce szansę. To prawda, że czeka nas wiele nauki, zdarzą się upadki i niepowodzenia, jednak po nabraniu wprawy zaczniemy czerpać ze wspinaczki wiele satysfakcji. Kiedy już złapiemy bakcyla, możemy rozpocząć intensywny kurs prowadzony przez instruktora. Regularne wizyty na ściance są kluczowe, ponieważ szybciej opanujemy technikę, a nauka będzie szła płynniej. Zanim można zacząć myśleć o zdobywaniu naturalnych ścianek, trzeba poczuć się pewnie na ściance treningowej. Rolą trenera jest ocena naszych umiejętności i podjęcie decyzji, czy jesteśmy już gotowi na próbę w naturalnych warunkach. We wspinaczce podstawą jest oswojenie się ze sprzętem, wysokością oraz przyswojenie wszystkich zasad bezpiecznej wspinaczki. Do zdobywania szczytów potrzebne są umiejętności, a te szlifuje się przez lata, więc pośpiech nie jest wskazany. Przy nauce wspinaczki przyda się spora dawka pokory, byśmy nie przecenili swoich kompetencji.

Po kursie w centrum wspinaczkowym, można rozpocząć kurs skałkowy prowadzony przez instruktora posiadającego licencję Polskiego Związku Alpinizmu. Jest to gwarancja, że praktyka i nawyki, którą wypracowujemy jest zgodna z regułami prawidłowej wspinaczki. Instruktor doradzi, w jaki sprzęt należy zainwestować, podpowie, gdzie go kupić i jakie jego elementy są niezbędne. Buty, uprząż czy linę dopasowujemy do indywidualnych potrzeb i posiadanych umiejętności. Kurs w warunkach naturalnych przygotowuje do różnych sytuacji, np. pogodowych czy środowiskowych, które mogą nas spotkać podczas wspinaczkowych wojaży. Pod okiem profesjonalisty uczymy się oceniać otoczenie oraz ryzyko z nim związane. Kurs w centrum wspinaczkowym i kurs skałkowy to najlepsze możliwe sposoby poznania wspinaczki i rozpoczęcia nauki.

Czego potrzebujemy by zacząć wspinaczkę?

Na początek wystarczą dobre chęci i determinacja. Wyposażeni w nie, możemy przystąpić do pokonywania kolejnych kroków w drodze do stania się wspinaczami z krwi i kości. Podczas poszczególnych etapów zdobywania wiedzy nauczymy się etyki wspinaczki, oceny warunków środowiskowych, doboru prawidłowego sprzętu oraz dopasowywania go do okoliczności. We wspinaczce ważna jest stabilna pozycja i równowaga ciała, warto ćwiczyć postawę, aby łatwiej pokonywać ścianki wspinaczkowe. Zachowanie zimnej krwi i panowanie nad emocjami to kolejne cechy dobrego wspinacza. Panika, strach i nerwy nie są dobrymi doradcami w trakcie balansowania na wysokości. Wspinanie bywa stresujące, nierzadko nieprzewidywalne, dlatego gdy czujesz, że nie podołasz emocjonalnie, wycofaj się, będzie to akt ogromnej odwagi. Wspinaczka ma być przede wszystkim dobrą zabawą, sposobem na rozładowanie napięć i oderwanie od codzienności. Jeśli do procesu nauki podejdziemy z otwartym umysłem oraz pokorą, na pewno odkryjemy w sobie pasję do tego niezwykłego hobby.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Odzież termoaktywna do wspinaczki Previous post Odzież termoaktywna do wspinaczki – jak dobrać?
strój sportowy Next post Jak dobrać strój sportowy dla młodych mam?