Czym jest ścianka wspinaczkowa?
Read Time:4 Minute, 9 Second

Czym jest ścianka wspinaczkowa?

0 0

Wspinaczka ściankowa to ciekawa alternatywa dla górskich wędrówek i świetna forma aktywności fizycznej dla osób, które szukają ekscytującego sportu, wzmacniającego organizm i poprawiającego wygląd sylwetki. Sztuczne ścianki wspinaczkowe najczęściej tworzy się wewnątrz budynków, jednak można spotkać je również w wersji na świeżym powietrzu. Ścianki wspinaczkowe dla dzieci często dostępne są jako jedna z atrakcji na placach zabaw.

Czym jest ścianka wspinaczkowa?

Ścianka wspinaczkowa tworzona jest najczęściej w obrębie obiektu przystosowanego do wymagań wspinaczki, czyli na ścianie budynku czy w szybie windy. Może być również wybudowana specjalne na cel wspinaczki sportowej. Najczęściej ma ona postać konstrukcji wspartej o ścianę lub dach budynku. Jest to pewien rodzaj rusztowania, które wypełniają płyty ze sklejki. Do nich w różnych odległościach przykręca się chwyty. Chwyty te mają rozmaite kształty i produkowane są najczęściej z mocnej żywicy epoksydowej z wypełniaczem (piasek). Niekiedy robi się je również z drewna lub z tworzyw sztucznych. Chwyty nie zawsze odstają od powierzchni ścianki. Czasami są to otwory wykute w murze i utwardzone żywicą. Ścianka wspinaczkowa dla dzieci charakteryzuje się przede wszystkim tym, że jest łatwiejsza do zdobycia – niższa i mniej stroma.

Po ściance wspinaczkowej można wspinać się z asekuracją lub bez. Wspinaczka z asekuracją polega na posługiwaniu się liną i zdobywaniu kolejnych punktów ścianki pod kontrolą instruktora, który czuwa nad bezpieczeństwem wspinającego się. Wspinaczka bez asekuracji jest o wiele bardziej ryzykowna i odpowiednia tylko dla osób doświadczonych we wspinaniu.

Wspinaczka ściankowa, czyli wspinanie się po ściance wspinaczkowej, niesie za sobą szereg korzyści, w tym:

  • poprawę ogólnej kondycji fizycznej,
  • poprawę wyglądu sylwetki,
  • poprawę koordynacji wzorkowo-ruchowej,
  • wzmocnienie mięśni, zwłaszcza ramion, pleców, nóg, brzucha i klatki piersiowej,
  • intensywne spalanie kalorii (utrata zbędnych kilogramów),
  • poprawę koncentracji,
  • zwiększenie odwagi i pewności siebie,
  • odstresowanie,
  • zwiększenie ambicji.

Wspinaczka często uznawana jest – mylnie – za sport ekstremalny. Tymczasem, w większości przypadków odbywa się z asekuracją, która pozwala nie martwić się o bezpieczeństwo. Poza tym, wspinaczka ściankowa jest sportem uniwersalnym pod względem przygotowania fizycznego. Może uprawiać ją i osoba dorosła, i dziecko. Niektórzy uznają, że do wspinaczki trzeba mieć bardzo mocne i wytrzymałe dłonie. W rzeczywistości to nogi odpowiadają za potrzebną do wspinania się siłę. Siła rąk potrzebna jest przy trudniejszych trasach z okapami lub przewieszeniami – wtedy przydają się i mocne ręce, i silne plecy oraz barki.

Jak przygotować się do wspinaczki ściankowej?

Przed rozpoczęciem przygody ze ścianką wspinaczkową warto przejść specjalny kurs lub przynajmniej samodzielnie zapoznać się z podstawowymi zasadami wspinaczki. Dobrze jest również mieć wśród znajomych osobę, która może pochwalić się doświadczeniem we wspinaczce ściankowej, ponieważ poza podzieleniem się wiedzą, może ona pełnić dla osoby początkującej również rolę asekuranta. Na początek zaleca się również rozpocząć swoją przygodę z tym sportem od łatwiejszych ścianek, aby przygotować do większych wyzwań zarówno swoje ciało, jak i psychikę. Jeśli nie dysponujemy własną ścianką wspinaczkową i chcemy skorzystać z takiej w klubie sportowym, możemy wypożyczyć tam niezbędny sprzęt do wspinaczki, zamiast od razu zaopatrywać się we własne akcesoria. Korzystając z takich ścianek, należy przestrzegać regulaminu klubu i nie przekraczać dozwolonej linii bezpiecznego wspinania się bez asekuracji (zwykle maksymalnie 3 metry).

A jak się ubrać na ściankę wspinaczkową? W tym przypadku podstawą jest przede wszystkim wygoda. Warto pamiętać o:

  • stroju, który nie krępuje ruchów, ale też nie jest zbyt luźny (może zaczepić się o chwyty),
  • butach, które będą wygodne, a najlepiej również ze wzmocnionymi czubkami,
  • braku biżuterii, która może rozerwać się i zniszczyć, a także spowodować otarcia na ciele.

Na pierwszą i każdą kolejną wspinaczkę trzeba zabrać za sobą magnezję, czyli specjalny płyn bądź proszek, który zmniejsza potliwość dłoni, a zwiększa ich przyczepność do podłoża. Taki gadżet ułatwia utrzymanie się na chwytach ścianki, ale nie wszędzie wolno jest z niego korzystać. Podobnie, jak w przypadku każdego innego sportu, niezbędna przed wspinaczką jest też rozgrzewka – taka która obejmie zarówno ramiona i plecy, jak i nogi – oraz stretching pod koniec treningu, który pozwoli uniknąć przeciążeń i zmęczenia mięśni.

Jak zrobić ściankę wspinaczkową?

Samodzielnie wykonane ścianki wspinaczkowe to przede wszystkim ścianki dedykowane dzieciom. Ich stworzenie nie jest szczególnie kłopotliwe, ponieważ taka ścianka jest dosyć niska i nie musi wytrzymywać dużych obciążeń, jak ma to miejsce w przypadku osób dorosłych. Aby zrobić ściankę wspinaczkową dla dziecka, należy przygotować:

  • płytę sklejki,
  • specjalne kamienie do ścianek wspinaczkowych,
  • wkręty,
  • wiertarko-wkrętarkę,
  • linę i uchwyt na linę (mocowany do sufitu),
  • opcjonalnie farbę do drewna.

Tworzenie ścianki wspinaczkowej warto zacząć od zaznaczenia miejsc na chwyty ołówkiem lub ich delikatnego nawiercenia. Należy wziąć przy tym pod uwagę wzrost dziecka, aby ścianka nie była ani zbyt dużym, ani mało wymagającym wyzwaniem. Istotne jest też zachowanie odpowiednich odległości pomiędzy poszczególnymi elementami – mały człowiek musi być w stanie sięgnąć od jednego do drugiego swoją ręką. Kolejny krok to nawiercenie otworów w wybranych miejscach i zamontowanie chwytów za pomocą solidnych śrub, najlepiej z nakrętkami pazurkowymi. Płytę z przymocowanymi chwytami należy następnie nawiercić w przynamniej 4 miejscach i porządnie przytwierdzić do ściany. Na suficie nad nią warto zamontować uchwyt, do którego przyczepiona zostanie gruba lina asekuracyjne. Natomiast pod ścianką najlepiej położyć materac, który zamortyzuje ewentualny upadek. Ściankę dla dziecka można dodatkowo pomalować, aby ciekawiej prezentowała się w pokoju.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Jaką wybrać odzież na ściankę wspinaczkową Previous post Jaką wybrać odzież na ściankę wspinaczkową?
Stanik sportowy Next post Stanik sportowy do wspinania – jak dobrać, jaki wybrać, gdzie kupić?