Zaczynając uprawiać jakikolwiek sport, warto zwrócić uwagę na sprzęt, który się do niego wykorzystuje. Dotyczy to również biegania. Najważniejszym narzędziem w tej dyscyplinie jest oczywiście obuwie. Odpowiednio dobrane, znacząco ułatwi trening i często przyczyni się do braku kontuzji. Dobór odpowiednich butów wcale nie jest takie prosty. Nie wystarczy iść do sklepu, wejść do alejki z butami do biegania i wziąć pierwsze z brzegu. Trzeba wziąć pod uwagę mnóstwo kryteriów, jak na przykład rodzaj podłoża, na którym będzie się biegało, kształt stopy, czy chociażby wielkość buta.
Rozmiar obuwia
Oczywiście pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest rozmiar butów. Niezależnie czy są to buty męskie czy odzież sportowa, czy będzie z nich korzystała ta piękniejsza część społeczeństwa, rozmiar zdecydowanie ma znaczenie. Praktycznie każdy sklep udostępnia tabelę rozmiarów, tak więc jedynym problemem może się okazać sam pomiar stopy. Nic prostszego, należy zaopatrzyć się wyłącznie w kartkę A4, ołówek i linijkę. Stopę należy położyć na papier, następnie prostopadle do niego przy pięcie położyć linijkę i odrysować linie. Krok ten należy powtórzyć, tym razem linijkę kładąc na końcu wielkiego palca. Teraz wystarczy już tylko zmierzyć dystans od jednej kreski do drugiej. Warto jeszcze wspomnieć, że zabieg ten należy powtórzyć dla obu stóp. Robi się to dlatego, że stopy nie zawsze mają równą długość, a przy zakupie obuwia należy kierować się rozmiarem wyższym.
Podłoże, na którym będzie się biegało
Nie mniej istotną rzeczą jest podłoże, na którym biegacz planuje trenować. W tej kwestii często pomóc może sprzedawca. Do biegu po asfalcie jest zupełnie inny typ obuwia, niż do biegu w terenie. Te drugie często są mniej amortyzowane ze względu na naturalną miękkość podłoża. Dodatkowo na asfalcie, czy chodniku, można zrezygnować z podeszwy dającej dobrą przyczepność, na rzecz butów lekkich i dobrze przylegających do stopy. Jeżeli nawierzchnia jest zróżnicowana, i niekiedy bieg odbywa się na asfalcie, a innym razem w terenie, warto pomyśleć o butach uniwersalnych. Jest to idealny kompromis, dla osób biegających amatorsko.
Poznaj swoją stopę
Kolejnym, nie mniej ważnym czynnikiem jest dobór obuwia do rodzaju stopy. Wyróżnić można ich trzy rodzaje: stopa supinująca, stopa pronująca oraz neutralna. W celu określenia rodzaju warto spojrzeć na wynoszone już buty. Stopa neutralna będzie miała wytartą zewnętrzną część pięty oraz środek śródstopia. Biegacz ze stopą supinującą będzie miał wytarte buty w zewnętrznej części. Zaś buty osób ze stopą pronującą będą wytarte po wewnętrznej stronie podeszwy. Ci ostatni powinni zaopatrzyć się w buty twarde z tak zwaną stabilizacją. Dla stóp supinujących zalecane są buty z bardzo dobrą amortyzacją, zaś osoby ze stopą neutralną, pozwolić sobie mogą na prawie każdy typ obuwia.
Buty ze względu na dystans
Buty damskie, czy męskie również należy dobierać na podstawie dystansu, który będą miały za zadanie pokonać. Ze względu na tę kategorię należy wyróżnić cztery typy obuwia.
- Startowe, to takie obuwie, które charakteryzuje się niewielką amortyzacją, ale za to dużą lekkością. Przeznaczone są do wymagających treningów, ale nie do regularnych. Buty te nie są zalecane początkującym biegaczom.
- Treningowo – startowe posiadają średnią amortyzację. Polecane są biegaczom doświadczonym ze względu na zastosowany kompromis pomiędzy amortyzacją a dynamiką.
- Treningowe z kolei to te, które polecane są dla osób biegających amatorsko, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tym sportem. Ten rodzaj obuwia jest bardzo dobrze amortyzowane, co daje ogromny komfort ich użytkowania. Dodatkowo, dzięki miękkości przy każdym kroku, dbają one o stopę i stawy.
- Buty trailowe, to buty typowo do biegania w terenie. Zbudowane są zwłaszcza z myślą o uniknięciu poślizgnięcia się. W sklepach jest ich ostatnio coraz więcej, ze względu na zyskującą popularność biegi po lasach, czy górach.
Buty, a płeć
Na koniec warto przytoczyć jeszcze jedną kategorię wyboru. Ze względu na płeć. Oczywiście nie ma to większego znaczenia, bo kategorie wypisane powyżej są znacznie ważniejsze. Buty męskie różnią się przede wszystkim tym, że są zdecydowanie szersze. Mężczyźni posiadają z reguły większe stopy, co przenosi się na wymiary obuwia. Umowną granicą długości jest rozmiar 42 EU, jednak oczywiście zdarzają się sporadyczne przypadki, kiedy mężczyzna ma stopę krótszą, lub kobieta dłuższą. Buty damskie zaś odpowiednio są węższe i krótsze. Warto jeszcze zwrócić uwagę na kolor. Oczywiście w dobie XXI w. buty potrafią być naprawdę kolorowe, jednak niektóre już od samego początku dają o sobie znać, że są damskie lub męskie.
Podsumowanie
Jak widać, wybór obuwia do biegania wcale nie musi być taki prosty. Istnieje cała pula różnego rodzaju obuwia. To czy stopa biegacza jest neutralna, to jaką ma długość oraz czy jest męska, czy damska, ma ogromne znaczenie. Dobór odpowiedniej pary butów nie tylko przyczyni się do przyjemnego treningu, ale przede wszystkim, bardzo często pozwoli zapobiec wszelkiego rodzaju kontuzjom, o które nie jest trudno zaczynając uprawiać sport.