Jaką wybrać odzież na ściankę wspinaczkową?
Read Time:4 Minute, 9 Second

Jaką wybrać odzież na ściankę wspinaczkową?

0 0

Komfortowa odzież na ściankę wspinaczkową

Bardzo często pytanie jak się ubrać na ściankę wspinaczkową pojawia się u osób, które dopiero zaczynają przygodę z tym sportem. Ważne jest jednak, aby wybrana odzież sportowa pozwalała cieszyć się aktywnością fizyczną oraz stanowiła ochronny dla skóry. Najważniejszym elementem podczas wyboru stroju na ściankę wspinaczkową jest bielizna. Powinna być odpowiednio wyprofilowana, co dotyczy w szczególności bielizny damskiej. Nie należy zatem wybierać zwykłego biustonosza, którego używa się na codzień. Dużo lepiej sprawdzę się biustonosze sportowe. Wynika to z faktu, że w czasie treningu wspinaczkowego należy dysponować pełnym zasięgiem ruchu, co wymaga wygodnej bielizny. Dodatkowo ze względu na potliwość ciała w związku z wysoką aktywnością fizyczną należy wybrać elastyczny biustonosz sportowy, który zapewni wentylacje, a jednocześnie odpowiednio podtrzyma biust. Idealnie Sprawdzają się również majtki termoaktywne. Zgodnie z własnymi preferencjami można wybrać ich dowolny rodzaj. Ważne jednak, aby stworzony były z materiału oddychającego, odprowadzającego pot oraz z płaskimi szwami. Dzięki czemu nawet przy intensywnej aktywności fizycznej na ściance nic nie będzie ubierać, ani przeszkadzać. Kolejnym elementem stroju na ściankę wspinaczkową jest top lub koszulka z krótkim rękawem. Niezależnie od tego czy wybierzemy top czy też koszulkę z krótkim rękawem należy zwrócić uwagę na jakość materiału. Koszulka powinna zapewniać swobodę ruchów, a także idealną wentylację mięśni. Ponadto należy zwrócić uwagę na jej długość. Podczas wspinaczki z liną koszulka musi sięgać co najmniej do połowy bioder. Dzięki czemu nie będzie wysuwać się z uprzęży wspinaczkowej. Zatem zdecydowanie lepiej sprawdzi się dłuższy top i dłuższa koszulka, aniżeli zbyt krótkie. Co więcej odzież te musi przylegać do ciała, aby nie odsłaniać skóry podczas energicznych ze skoków czytasz innych ruchów.

Sprawdź również: Odzież termoaktywna do wspinaczki – jak dobrać?

Jaki strój wybrać na ściankę wspinaczkową?

Ścianka wspinaczkowa może przynieść wiele radości, ale tylko wówczas, kiedy będziemy posiadać odpowiedni strój. Tym samym należy skupić się na wyborze odpowiednich spodni. Najlepiej sprawdzają się spodnie wspinaczkowe. Oczywiście opcjonalnie można wybrać przylegające legginsy, a także nieco luźniejsze spodnie. Ważne jest jednak, aby materiał, z którego powstały spodnie nie był zbyt gruby. Będzie w nich za ciepło, a ponadto niewygodnie. Dlatego warto zrezygnować z grubych spodni dresowych. Natomiast zwykłe bawełniane legginsy są zbyt mało elastyczne, z kolei spodenki do biegania są zbyt krótkie. Dlatego najlepszym wyborem są specjalne spodenki dedykowany tej dyscyplinie sportu. Spodenki wspinaczkowe charakteryzują się długością sięgają co najmniej do połowy uda. W przypadku krótszych może dojść do uciekania materiału spod pasów udowych z uprzęży, powodując dyskomfort oraz otarcie skóry. Spodenki te mogą silnie przylegać do ciała, ale tylko w sytuacji, kiedy będą wystarczająco elastyczne. Muszą gwarantować maksymalny zakres ruchów. Dobrym rozwiązaniem jest ponadto klin w kroku, który umożliwia robienie dynamicznych ruchów oraz zapewnia szeroki rozstaw nóg. Dobrym wyborem są zatem spodenki sięgające do połowy uda, lecz także modele 3/4 i spodnie z długimi nogawkami. Następnym elementem wypełniającym strój sportowy będzie bluza wspinaczkowa. 

Niezależnie od tego czy ścianka wspinaczkowa dla dzieci jest stosunkowo niewielka czy też jest to ścianka dla dorosłych należy zadbać o odpowiednią odzież. Bluza jest wykorzystywana najczęściej podczas odpoczynku, po intensywnej wspinaczce, ale także podczas asekurowania partnerowi. Warto zatem zakładać bluzę po treningu, gdyż nawet mocno rozgrzane ciało bardzo szybko ulega wychłodzeniu. Dlatego można się przeziębić bez odpowiedniej izolacji. Najlepiej sprawdzają się rozpinane bluzy wspinaczkowe. Można je szybko zakładać i zdejmować. Natomiast zamek błyskawiczny daje możliwość regulacji stopnia zakrycia ciała. Idealnie sprawdzają się zatem bluzy oddychające, elastyczny i wytrzymały. Dlatego w czasie zakupu należy zwracać uwagę na jakość materiałów, z których zostały wykonane bluzy. Jestem odzież stosunkowo uniwersalna, którą stosować można także w przypadku innych dyscyplin sportowych, na przykład biegania, jazdy na rowerze. Unikać należy z kolei bluzy sportowej wykonanej z bawełny. Jest to materiał posiadający higroskopijne właściwości. Przez to bawełna bardzo szybko chłonie wilgoć, w konsekwencji czego skóra jest mokra. Dużo lepiej sprawdzają się elastyczne materiały, umożliwiający odprowadzanie cieczy i wilgoci na zewnątrz.

Ścianka wspinaczkowa

Ścianka wspinaczkowa – jaki strój sportowy?

Wiele osób zastanawia się jak zrobić ściankę wspinaczkową. Z pewnością nie jest to łatwe zadanie. Dlatego lepiej przygotować dobry strój sportowy i wybrać się na gotowe ścianki Wspinaczkowe. Należy jednak do planować wybór odpowiedniego obuwia. Buty Wspinaczkowe są jednym z najważniejszych elementów stroju do wspinaczki. Decydują one o komforcie poruszania się na ściance, ale przede wszystkim o bezpieczeństwie. Tym samym należy wybierać buty wspinaczkowe, których nie jest w stanie zastąpić żadne inne obuwie. Dzięki butom wspinaczkowym można korzystać z bardzo małych stopni, a jednocześnie stosować wiele rozmaitych technik wspinaczkowych. Buty te zapewniają idealne tarcie, przez co wspinanie się jest dużo łatwiejszy. Na początku zatem należy kierować się własną Wygodę. Niektórzy preferują modele na rzepy, inni zaś wybierają typowe ciasne buty Wspinaczkowe, które można wciągać lub sznurować za pomocą sznurowadeł. Dobrym rozwiązaniem jest również zabieranie na ściankę wspinaczkową obuwia zastępczego, które można będzie przebrać podczas asekuracji partnerowi. Zmiana obuwia zapewni nie tylko komfort, lecz także zwiększy żywotność butów wspinaczkowych. Są to buty bardzo charakterystyczne, które zwiększają bezpieczeństwo podczas pobytu na ściance wspinaczkowej. Nie warto zatem zastępować ich żadnym innym rodzajem obuwie nie tylko ze względu na swoje bezpieczeństwo lecz także efekty uzyskiwane podczas wspinaczki.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
100 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
buty do biegania Previous post Jak wybrać buty do biegania?
ścianka wspinaczkowa Next post Czym jest ścianka wspinaczkowa?