Odzież termoaktywna do wspinaczki – jak dobrać?
Read Time:2 Minute, 58 Second

Odzież termoaktywna do wspinaczki – jak dobrać?

0 0

Wspinaczka niegdyś była jedynie kojarzona z typowym sportem, który można uprawiać wyłącznie w górach. Obecnie jednak, każde centrum wspinaczkowe oferuje dogodne warunki i ścianki dla wszystkich miłośników tego sportu. Wspinaczka bez wątpienia jest treningiem niezwykle wymagającym, a co najważniejsze aktywizuje on wszystkie partie mięśniowe i doprowadza do zwiększenia się wydolności oraz siły organizmu. Wszystko to wpływa na fakt, że entuzjastów wspinaczki stale przybywa. Niemniej jednak muszą oni pamiętać o tym, że bez względu na to czy wybrali na trening centrum wspinaczkowe czy góry, odzież wspinaczkowa jest niezbędnym elementem wyposażenia. Jak więc ją dobrać?

Warto przeczytać: Stanik sportowy do wspinania – jak dobrać, jaki wybrać, gdzie kupić?

Odzież wspinaczkowa, która w dodatku jest termoaktywna to bez wątpienia szczególny rodzaj odzieży sportowej. Ma on za zadanie nie tylko zapewnić nam komfort, ale dodatkowo – podczas wspinaczki górskiej- ciepło, a podczas wspinaczki w centrum wspinaczkowym- odpowiednie odprowadzenie wilgoci. Łatwo się wiec domyśleć, że wybierając odzież do wspinania w pierwszej kolejności niezbędne jest zwrócenie uwagi na odpowiedni materiał, z którego została ona wykonana. Najlepiej sprawdzają się modele wykonane z poliestru, a także z domieszką elastanu. Co więcej, dobrze jest również zadbać o to, by odzież termoaktywna do wspinaczki posiadała budowę panelową, czyli- najlepiej po bokach- posiadała wstawki panelowe z innego materiału, najlepiej z odpowiednimi otworami, które będą odpowiedzialne z cyrkulację powietrza. Nie można faktu, że taka odzież do wspinania powinna być również niezwykle jakościowa, gdyż z pewnością nie chcemy, by po kilku razach, nadawała się ona jedynie do kosza. Tak więc, warto stawiać na modele od zaufanych producentów odzieży sportowej, a w razie wątpliwości, dobrze sprawdzić skład materiału na metce. Pozwoli to bowiem podjąć rozsądny wybór i zapewnić sobie komfort podczas każdego, wspinaczkowego treningu.

Odzież wspinaczkowa musi być dopasowana do ciała

Odzież termoaktywna, z przeznaczeniem do wspinaczki musi być odpowiednio dopasowana do ciała. Co to oznacza w praktyce? Otóż warto wziąć pod uwagę chociażby to, że przy wspinaczce niezwykle ważna jest swoboda ruchu, a także zachowanie odpowiedniej koordynacji i wygody. Zbyt duże i ciężkie bluzy, a także spodnie, których rękawy i nogawki będą po prostu nieestetycznie zwisać, znacznie utrudnią nam wykonywanie podstawowych czynności. Tak więc, niezwykle ważne jest by odzież do wspinaczki odpowiednio przylegała do ciała w każdym elemencie. Panie mogą co prawda spojrzeć na ten wymóg nieco sceptycznie, gdyż obcisły strój może znacznie uwydatnić pewne niedoskonałości sylwetki. Niemniej jednak w tym jednym przypadku warto schować dumę do kieszeni i wybierać te modele odzieży do wspinania, które są wykonane z elastycznego i mocno opinającego materiału. Nie tyko pozwoli to zachować komfort podczas treningu wspinaczkowego, ale jednocześnie przyczyni się również do zwiększenia bezpieczeństwa.

Warto przeczytać: Co potrzebujesz, by zacząć przygodę ze wspinaczką?

Odpowiedni rozmiar termoaktywnej odzieży do wspinaczki

Kolejnym aspektem, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru termoaktywnej odzieży do wspinaczki jest jej rozmiar. Jak już zostało to wspomniane, odzież do wspinania musi być dopasowana odpowiednio do ciała, nie warto więc od razu sugerować się rozmiarem jaki nosimy na co dzień, gdyż ubrania w popularnych sieciówkach, często mają dość specyficzną rozmiarówkę. Warto więc przymierzyć i sprawdzić, czy możemy bez problemu włożyć rękę pomiędzy nasze ciało, a odzież wspinaczkowa. Jeśli tak, oznacza to, że jest ona za duża i z pewnością nie będzie spełniać także swojej termoaktywnej funkcji. Jeśli z kolei nie możemy wsunąć pod nią nawet jednego palca, wówczas wybraliśmy rozmiar zbyt mały, co znacznie ograniczy nasze ruchy i komfort. Idealnie dobrana odzież termoaktywna do wspinaczki, powinna być dopasowana w ten sposób, że możemy wsunąć pod nią palec, jednak będziemy odczuwać delikatny opór. Warto więc dokładnie sprawdzić ten parametr.

 

 

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Gdzie wybrać się na pierwszą przygodę ze wspinaczką Previous post Gdzie wybrać się na pierwszą przygodę ze wspinaczką?
Co potrzebujesz, by zacząć przygodę ze wspinaczką Next post Co potrzebujesz, by zacząć przygodę ze wspinaczką?