Trening funkcjonalny – co to jest, na czym polega i dla kogo
Read Time:3 Minute, 42 Second

Trening funkcjonalny – co to jest, na czym polega i dla kogo

0 0

Trening funkcjonalny to forma ćwiczeń, która koncentruje się na budowaniu siły mięśni rdzenia ciała, a także poprawie równowagi i elastyczności. Trenerzy funkcjonalni używają masy własnego ciała do oporu, wykorzystując duże grupy mięśniowe, takie jak uda i nogi do wykonywania ruchów takich jak przysiady czy pompki. Wiele programów treningu funkcjonalnego jest oferowanych przez siłownie i kluby fitness, ale możesz również rozpocząć własny w domu z kilkoma podstawowymi urządzeniami, takimi jak hantle lub kettle.

Na czym polega trening funkcjonalny oraz czym różni się od innych ćwiczeń

Trening funkcjonalny to rodzaj ćwiczeń, które skupiają się na sposobie poruszania się ciała w prawdziwym życiu. Oznacza to, że ćwiczenia treningu funkcjonalnego angażują wiele różnych mięśni i stawów jednocześnie, często w wielu płaszczyznach ruchu. Ruchy funkcjonalne są również zazwyczaj ruchami złożonymi, co oznacza, że wymagają współpracy kilku grup mięśniowych w celu wykonania ruchu (np. przykucnięcie w celu podniesienia czegoś z podłogi).

Celem treningu funkcjonalnego nie jest tylko budowanie masy mięśniowej, ale raczej poprawa ogólnej siły i kondycji przy jednoczesnym ukierunkowaniu na konkretne obszary, takie jak rozwój rdzenia, równowaga i elastyczność.

Trening funkcjonalny może być wykonywany przy użyciu sprzętu takiego jak taśmy oporowe lub piłki lekarskie, a także wolnych ciężarów takich jak hantle czy kettle.

Trening funkcjonalny ćwiczenia - 3 przykłady

Trening funkcjonalny ćwiczenia – 3 przykłady

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy doświadczonym bywalcem siłowni, te ćwiczenia są świetnym sposobem, aby uzyskać jak najwięcej z treningu i zbudować silne podstawy sprawności.

1. Przysiady

Przysiad jest jednym z najważniejszych i najskuteczniejszych ćwiczeń na rozwój siły i mięśni. W przysiadzie pracują pośladki, mięśnie czworogłowe, ścięgna i łydki. Pracuje również twój rdzeń, aby ustabilizować ciało, gdy opuszczasz się do pozycji przysiadu. Najczęstszym błędem popełnianym przez ludzi podczas wykonywania przysiadu jest podnoszenie pięt zbyt wysoko lub pozwalanie kolanom na zapadanie się do wewnątrz podczas schodzenia do pozycji dołu w tym ćwiczeniu — co może to spowodować kontuzję obu kolan.

2. Wykroki

Wykroki to świetny sposób na wzmocnienie rdzenia i nóg. Jest to również świetne ćwiczenie na wzmocnienie dolnej części pleców, pośladków i ścięgien. Aby wykonać to ćwiczenie robisz jeden krok do przodu jedną nogą, zginasz kolano tej nogi tak, że udo staje się równoległe do ziemi, a następnie wracasz do pozycji wyjściowej. Możesz użyć ciężarków, owijek lub ręczników owiniętych wokół każdej stopy, aby zwiększyć trudność tego ćwiczenia.

3. Pompki

Jednym z najlepszych ćwiczeń treningu funkcjonalnego są pompki. To ćwiczenie może być wykonywane wszędzie i jest świetnym sposobem na budowanie siły górnej części ciała. Aby wykonać standardową pompkę, zacznij od pozycji deski, trzymając ręce bezpośrednio pod barkami i rozstawiając stopy na szerokość bioder. Utrzymując napięty rdzeń, opuszczaj się, aż klatka piersiowa prawie dotknie podłogi, a następnie wypchnij się z powrotem do pełnego wyprostu.

Trening wytrzymałościowy — dla kogo będzie odpowiedni?

Trening wytrzymałościowy jest odpowiedni dla każdego. Może pomóc w uzyskaniu dobrej kondycji, utracie wagi, budowie mięśni i poprawie ogólnego stanu zdrowia. Trening wytrzymałościowy jest dobry dla serca i płuc, ponieważ powoduje, że pracują one ciężej, a więc potrzebują więcej tlenu, aby kontynuować pracę. Oznacza to, że trening wytrzymałościowy sprawia, że organizm lepiej wykorzystuje tlen w sposób efektywny. Trening wytrzymałościowy pomaga mięśniom rosnąć, co czyni je silniejszymi i bardziej elastycznymi; pomaga to osobom, które chcą szybciej biegać lub uprawiać inne sporty, takie jak tenis czy pływanie! Ćwiczenia wytrzymałościowe wykazały również naukowo, że poprawiają funkcje poznawcze — oznacza to, że oprócz możliwości biegania na dłuższych dystansach przy mniejszym, trening ten wspomaga także Twój mózg!

Trening funkcjonalny — czy to dobry pomysł na budowę masy mięśniowej

Trening funkcjonalny — czy to dobry pomysł na budowę masy mięśniowej?

Trening funkcjonalny to świetny pomysł, jeśli chcesz zbudować masę mięśniową. Ważne jest, aby pamiętać, że trening funkcjonalny to nie tylko wyglądanie dobrze na siłowni. Chodzi o to, aby być w stanie robić rzeczy w prawdziwym życiu.

Wiele osób uważa, że trening obwodowy jest tylko dla sportowców, ale tak nie jest. Trening funkcjonalny może pomóc Ci poprawić Twoje codzienne życie poprzez zwiększenie siły i elastyczności, co ułatwi Ci wykonywanie takich czynności jak noszenie zakupów spożywczych.

Kluczem do treningu funkcjonalnego jest upewnienie się, że wykonujesz ćwiczenia, które naśladują ruchy z życia codziennego – jeśli próbujesz zbudować masę mięśniową, to powinieneś spróbować znaleźć ćwiczenia, w których używasz wielu grup mięśniowych jednocześnie (jak przysiady czy martwy ciąg). Oznacza to, że kiedy wykonujesz te ćwiczenia, będą one bardziej skuteczne w budowaniu masy mięśniowej niż gdybyś skupiał się tylko na jednej grupie mięśniowej naraz.

Podsumowanie

Trening funkcjonalny to metoda ćwiczeń, która wykorzystuje codzienne ruchy do poprawy siły, mobilności i elastyczności. Ćwiczenia te poprawiają również koordynację pomiędzy różnymi grupami mięśni, dzięki czemu są bardziej wydajne w wykonywaniu codziennych zadań, takich jak podnoszenie ciężkiego przedmiotu czy przeskakiwanie przez kałużę.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Trening obwodowy Previous post Trening obwodowy – co to jest, trening obwodowy na siłowni i w domu
Trening pośladków Next post Trening pośladków – ile razy w tygodniu trenować by mieć efekt?