Dieta sportowca – co jeść by mieć siłę na treningi
Read Time:4 Minute, 21 Second

Dieta sportowca – co jeść by mieć siłę na treningi

0 0

Jesteś sportowcem? W takim razie gratulacje. Właśnie dołączyłeś do bardzo elitarnej grupy ludzi. Jednak jak ze wszystkim, co nowe i ekscytujące, jest kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć o swoim nowym stylu życia. Jedną z nich jest to, że musisz zwracać baczną uwagę na to, co wkładasz do swojego organizmu. Mamy na myśli dietę, czyli spożywanie określonych produktów spożywczych w określonych ilościach i proporcjach. 

Jako sportowiec, ważne jest, aby utrzymać zdrową dietę, aby twoje ciało było w stanie wykonywać w najlepszym wydaniu. Jeśli nie jesz dobrze, twoja wydajność będzie cierpieć, a nawet gorzej, z czasem staniesz się chory lub ranny z powodu złego odżywiania. Istnieje wiele różnych typów sportowców, ale wszyscy mają jedną wspólną cechę: potrzebują wysokiej jakości paliwa, aby ich ciała funkcjonowały prawidłowo i osiągały jak najlepsze wyniki. Rodzaj paliwa, którego potrzebujesz, zależy od rodzaju sportu lub aktywności, w której uczestniczysz, a także od tego, ile czasu poświęcasz każdego dnia na trening i rywalizację. Jeśli dopiero zaczynasz jako sportowiec lub jeśli jest to dla Ciebie coś nowego, to ważne jest, abyś zrobił kilka badań na temat tego, jakie rodzaje żywności działają najlepiej dla Twojego typu ciała i poziomu aktywności przed skokiem od razu na głęboką wodę i rozpoczęciem intensywnych ćwiczeń.

Być może słyszałeś, że prawidłowe odżywianie jest ważne dla sportowców, ale co to tak naprawdę oznacza? Zanim odpowiemy na to pytanie, musimy zrozumieć różne typy sportowców. Jeśli jesteś profesjonalnym sportowcem trenującym dla konkretnego sportu, wtedy będziesz chciał przestrzegać ścisłego planu diety. Jednak jeśli jesteś po prostu amatorem szukającym kształtu, wtedy będziesz musiał skupić się na jedzeniu zrównoważonej diety z dużą ilością białka i węglowodanów. Jaki jest więc sekret idealnej diety dla sportowców? Wszystko polega na dostarczaniu odpowiedniej ilości białka i węglowodanów oraz spożywaniu dużej ilości warzyw i owoców – są to produkty niezbędne do utrzymania poziomu energii podczas intensywnych sesji treningowych.

Jaka dieta treningowa dla sportowca będzie najlepsza? 

Białko jest niezbędne do budowy masy mięśniowej, więc ważne jest, aby jeść go wystarczająco dużo każdego dnia. Zalecane dzienne spożycie wynosi od 0,8 g do 1 g na kilogram masy ciała – więc jeśli ważysz 80 kg, dąż do uzyskania od 64 g do 96 g dziennie – w zależności od tego, jak bardzo jesteś aktywny!

Jeśli chcesz być udanym sportowcem, dieta jest ważną częścią twojego reżimu treningowego. Właściwa dieta sportowca może pomóc Ci zbudować mięśnie, spalić tłuszcz i poprawić wyniki. Kluczem jest spożywanie wystarczającej ilości kalorii, aby móc ciężko trenować i szybko się regenerować, ale nie tak dużo, aby przytyć lub stracić formę. Ogólnie rzecz biorąc, sportowcy muszą jeść więcej niż nie-sportowcy, ponieważ spalają więcej energii podczas ćwiczeń.

Twój organizm potrzebuje węglowodanów na energię i białka do budowy tkanki mięśniowej. Tłuszcze są również ważne dla dostarczania niezbędnych kwasów tłuszczowych (EFAs) – EFAs są niezbędne do wzrostu i naprawy mięśni. Istnieje dziewięć różnych rodzajów EFA, ale najważniejsze dla sportowców są tłuszcze omega-3 i omega-6.

Oprócz tych makroskładników – węglowodanów, białka i tłuszczów – istnieją mikroskładniki, takie jak witaminy i minerały, które odgrywają ważną rolę w poprawie wyników sportowych, a także wspierają normalne funkcje organizmu, takie jak wzrost i rozwój, metabolizm, odporność i funkcje nerwowe. Węglowodany: Węglowodany powinny stanowić około 60% Twojej diety, jeśli jesteś aktywny regularnie lub 70%, jeśli ciężko trenujesz wszystkie

dieta dla sportowca

Na czym polega dieta sportowca?

Jeśli jesteś sportowcem, wiesz, że trening to ciężka praca. Wymaga czasu, wysiłku i energii. Musisz być przygotowany na przekraczanie swoich granic, aby zobaczyć rezultaty. Ważne jest, abyś odpowiednio odżywiał swoje ciało, aby miało ono energię potrzebną do osiągnięcia jak najlepszych wyników. Oznacza to spożywanie pokarmów bogatych w białko, węglowodany i zdrowe tłuszcze, takie jak orzechy, nasiona i awokado, a także picie dużej ilości wody.

Białko jest niezbędnym składnikiem odżywczym dla sportowców, ponieważ pomaga budować tkankę mięśniową, co z kolei pomaga zwiększyć wydajność sportową. Białko pomaga również w naprawie mięśni po treningu poprzez dostarczanie aminokwasów potrzebnych do wzrostu i naprawy mięśni, według American Council on Exercise (ACE).

Węglowodany dostarczają energii do ćwiczeń, ale nie składają się wyłącznie z cukrów takich jak glukoza czy fruktoza, jak wiele osób uważa, według ACE. W rzeczywistości, większość węglowodanów to skrobia znajdująca się w ziarnach takich jak pszenica (chleby), owies (płatki owsiane), kukurydza (płatki kukurydziane) i ryż (ciastka ryżowe). Całe ziarna zapewniają więcej składników odżywczych niż rafinowane ziarna zrobić jak te znajdujące się w białym pieczywie lub płatki śniadaniowe z małą zawartością błonnika, ACE mówi. 

Jak powinna wyglądać podstawowa dieta sportowca?

Aby wykonać nasze najlepsze wyniki, musimy zasilić nasze ciała odpowiednim odżywianiem. Niezależnie od tego, czy trenujesz do wyścigu, czy po prostu starasz się zachować sprawność i zdrowie, oto jak jeść jak sportowiec. Węglowodany są głównym źródłem energii dla organizmu, więc są niezbędne dla każdego, kto chce osiągnąć szczytową formę. Sportowcy powinni upewnić się, że mają dużo węglowodanów w swojej diecie przed ćwiczeniami, a także podczas i po sesjach treningowych. Białko jest niezbędne do budowy masy mięśniowej i naprawy tkanek po ciężkich ćwiczeniach. Jeśli więc szukasz większych mięśni, dodaj więcej białka do swojej diety poprzez chude źródła mięsa i ryb. Tłuszcze są niezbędne dla dobrego zdrowia, ale także dają energię, kiedy jej najbardziej potrzebujesz – podczas ćwiczeń. Powinieneś dążyć do uzyskania około 25-30% całkowitej ilości kalorii z tłuszczu, ale upewnij się, że jest to tłuszcz nienasycony (taki, który można znaleźć w orzechach i olejach), a nie tłuszcz nasycony (występujący w produktach mięsnych).

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Trening brzucha Previous post Trening brzucha – jaki wybrać oraz ile powinien trwać?
Dieta karniwora Next post Dieta karniwora – co to jest, dla kogo?